Część spuścizny Juliusza Englerta wzbogaciła zbiory Biblioteki Sichowskiej.

englert2

Biblioteka Jagiellońska z inicjatywy Profesora Zdzisława Pietrzyka, przekazała dla zbiorów Biblioteki Sichowskiej nieodpłatnie ponad 200 dubletów pochodzących z daru Juliusza Englerta.  Są to w większości pozycje wydane na emigracji, a przez to nie zawsze dostępne dla czytelników w Polsce.

Juliusz Ludwig Englert urodził się 7 września 1927 r. w Warszawie, zmarł 13 stycznia 2010 r. w Londynie w wieku 83 lat. Swą działalność patriotyczną rozpoczął od służby harcerskiej. Był  żołnierzem w batalionie harcerskim „Wigry”, walczył w powstaniu w 1944 roku na Woli. Po upadku powstania przedostał się do Włoch do 2 Korpusu Andersa. Od 1946 roku znalazł się na uchodźstwie w Londynie, gdzie kontynuował swoją służbę harcerską. Był założycielem 12 Kręgu Starszoharcerskiego im. prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego w Londynie.
Juliusz Englert szybko stał się jednym z najbardziej aktywnych działaczy emigracyjnych. Był członkiem Rad Naukowych Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie oraz Instytutu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, współzałożycielem Konferencji Muzeów i Bibliotek Polskich na Za chodzie. Współpracował również z redakcjami pism polonijnych. Ogromne wysiłki wkładał w budowanie pomostów między uchodźcami i Ojczyzną. Był wszędzie tam, gdzie mówiono o ważnych polskich sprawach. O jego doniosłej pozycji  w polskiej społeczności londyńskiej świadczy fakt powierzenia mu przez ówczesnego Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego współudziału w przewiezieniu insygni  Państwa Polskiego wręczonych wybranemu w demokratycznych wyborach Prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Podstawowym wytworem działalności Juliusza Englerta były fotografie. Stworzył albumy o marszałku J. Piłsudskim, Janie Pawle II,  generałach:  W. Andersie, W. Sikorskim i T. Borze-Komorowskim oraz wiele innych. Dokumentował wszystko co łączyło emigracje niepodległościową z Polską. Zbiór dokumentacji czyli ok. 107 tys. negatywów swych zdjęć  przekazał Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, natomiast kolekcję książek i czasopism Bibliotece Jagiellońskiej.
Bez znajomości ponad 50-letniego dorobku Juliusza Englerta trudno podjąć się próby pełnego opisu życia polskiego uchodźstwa niepodległościowego po II wojnie światowej, które to stwarzało enklawę wolności nieobecnej w Polsce pojałtańskiej.